Anasayfa / Bilgi Köşesi

  Tuğra OSGB - Kaliteli Yaşam

  "Kaliteli yaşam" sloganıyla çalışıyor

  İş sağlığı ve güvenliği konusunda firmalara danışmanlık ve uygulama konularında hizmet veren Tuğra OSGB, bu alanda uzman kadrosu ve referanslarıyla hizmet veriyor. “ İş sağlığı ve güvenliği kaliteli bir yaşamın vazgeçilmez öğesidir. "  sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Tuğra OSGB Yönetim Kurulu Başkanı Barbaros Özcan ile iş sağlığı ve güvenliği ile firmanın çalışmaları hakkında konuştuk. 1986 yılında Bursa’da dünyaya gelen Özcan, İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde eğitimini tamamladı. Özcan, aynı zamanda Özel Özen Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi.

  Özcan, sorularımızı şöyle cevaplandırdı:

  İş sağlığı ve güvenliği nedir?

  Barbaros ÖZCAN:  İş sağlığı ve güvenliği: işin yapılması sırasında işyerindeki fiziki şartlar nedeni ile işçilerin maruz kaldıkları sağlık sorunları ve mesleki kaza risklerinin belirli bir program ile azaltılması veya ortadan kaldırılmasıdır.

  İş sağlığı ve güvenliğinin öneminden söz eder misiniz?

  Barbaros ÖZCAN:  Ülkemiz iş kazalarında kaybedilen insan sayısı bakımından dünyada 3. Avrupa’da 1. sırada. Bunun yanı sıra iş kazalarından kaynaklı iş kaybı ve sakatlık oranı bu durumun oluşturduğu mali yük de oldukça yüksek. Bu tablo bize iş Sağlığı ve Güvenliğinin önemini gösteriyor.

  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi nedir?

  Barbaros ÖZCAN:  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kısaca OSGB'ler, İş Sağlığı ve İş Güvenliği konularında şirketlerin yükümlülüklerini yerine getirmelerine ve olası kazaların ve hastalıkların önlenmesi için yardımcı olmak üzere Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş uzman kuruluşlar.